# CM® M7156P Long Reach Screw Pin Shackle, 28,000 lb WLL, 1-1/4 in Size dia, 1.22 Pin dia, Orange Powder Coated

**Brand:** [CM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** FIT30161
**MPN:** M7156P
**Price:** $132.22 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cm-m7156p

## Features

- Working load limit forged on body
- Do not point load, the load should be evenly distributed over
- The entire pin to achieve full working load limit
- For construction applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 043927468294 |
| Brands | CM |
| Inner Length | 6.19 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Opening Size | 3.88 in |
| Pin Diameter | 1.38 in |
| Shackle Size | 1-1/4 in |
| Design Factor | 5:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 3.06 |
| Working Load Limit (lb) | 28,000 |
| Manufacturer Part Number | M7156P |

## Description

As one of the only manufacturers of long-reach shackle, 28,000 ton WLL, we designed these shackle For use in construction applications where a longer reach is needed to attach to pick points.

Features

- Working load limit forged on body

- Do not point load, the load should be evenly distributed over

- The entire pin to achieve full working load limit

- For construction applications
