# CM® M651P Super Strong Screw Pin Anchor Shackle, 4.5 ton WLL, 5/8 in Size dia, 0.75 in Pin dia, Orange Powder Coated

**Brand:** [CM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** FIT30060
**MPN:** M651P
**Price:** $21.55 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cm-m651p

## Features

- Manufactured from technically advanced domestic (USA) micro alloy steel with optimal hardness for strength and ductility
- Shackles show major deformation before failure
- Working load limit and traceability codes shown as permanent markings on body
- All Shackles have alloy quenched and tempered pins
- Shackles meet dimensional requirements and exceed performance requirements of RR-C-271
- Special testing and certification is available if requested at the time of the order
- Note: Screw pin and bolt/nut/cotter shackles have a 6:1 design factor. Round pin shackles have a 5:1 design factor

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 043927400232 |
| Brands | CM |
| Inner Width | 1.63 in |
| Inner Length | 2.41 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Opening Size | 1.06 in |
| Pin Diameter | 3/4 in |
| Shackle Size | 5/8 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RR-C-271ASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 0.83 |
| Manufacturer Part Number | M651P |
| Working Load Limit (ton) | 4.5 |

## Description

CM® super strong shackle, 4.5 ton WLL, is a carbon-type shackle with strength ratings that are 17 to 50% stronger than comparable sized carbon shackles. As a result, these shackle are designed with a 6:1 design factor. Chain shackle are best suited for straight-line pulls.

Features

- Manufactured from technically advanced domestic (USA) micro alloy steel with optimal hardness for strength and ductility

- Shackles show major deformation before failure

- Working load limit and traceability codes shown as permanent markings on body

- All Shackles have alloy quenched and tempered pins

- Shackles meet dimensional requirements and exceed performance requirements of RR-C-271

- Special testing and certification is available if requested at the time of the order

- Note: Screw pin and bolt/nut/cotter shackles have a 6:1 design factor. Round pin shackles have a 5:1 design factor
