# CM® M651AP Screw Pin Anchor Shackle, 5 ton WLL, 5/8 in Size dia, 0.75 in Pin dia, Orange Powder Coated

**Brand:** [CM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** M651AP-10449
**MPN:** M651AP
**Price:** $27.58 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cm-m651ap

## Features

- 3/8 in to 2 in sizes made in the USA from domestic Special Bar Quality (SBQ) steel having fine grain, reduced sulfur and phosphorus
- Shackles show major deformation before failure
- Working load limit and traceability codes shown as permanent markings on body
- All shackle have alloy quenched and tempered pins
- Shackles meet dimensional, marking and performance requirements of RR-C-271
- Special testing and certification is available if requested at the time of the order
- Design factor 5:1

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 043927404544 |
| Brands | CM |
| Inner Width | 1-1/2 in |
| Inner Length | 2-3/8 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Opening Size | 1.063 in |
| Pin Diameter | 3/4 in |
| Shackle Size | 5/8 in |
| Design Factor | 5:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 1/7/2008 |
| Manufacturer Part Number | M651AP |
| Working Load Limit (ton) | 5 |

## Description

CM® alloy shackle, 5 ton WLL, is designed with a 5:1 design factor and have a strength rating approximately 50% higher than a comparable-sized carbon shackle and about 25% stronger than super strong shackles. Anchor shackles can be side loaded or used for multiple connections.

Features

- 3/8 in to 2 in sizes made in the USA from domestic Special Bar Quality (SBQ) steel having fine grain, reduced sulfur and phosphorus

- Shackles show major deformation before failure

- Working load limit and traceability codes shown as permanent markings on body

- All shackle have alloy quenched and tempered pins

- Shackles meet dimensional, marking and performance requirements of RR-C-271

- Special testing and certification is available if requested at the time of the order

- Design factor 5:1
