# CM® M647B Theatrical Screw Pin Shackle, 1 ton WLL, 5/16 in Size dia, 0.38 in Pin dia, Painted Black

**Brand:** [CM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** M647B-10449
**MPN:** M647B
**Price:** $8.45 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cm-m647b

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 081767647059 |
| Type | Super Strong |
| Brands | CM |
| Inner Width | 0.81 in |
| Inner Length | 1-1/4 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Opening Size | 0.53 in |
| Pin Diameter | 0.38 in |
| Shackle Size | 5/16 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 0.84 |
| Manufacturer Part Number | M647B |
| Working Load Limit (ton) | 1 |

## Description

CM® theatrical screw pin shackle, 1 ton WLL, is manufactured from technically advanced micro alloy material. Design factor 6:1. Working load limit and traceability codes shown as permanent marking on body. All shackle have alloy quenched and tempered pins. Special testing and certification is available upon request at the time of the order.
