# CM® 456922 Shoulder Pattern Eye Bolt, 3/8-16, Forged Steel

**Brand:** [CM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** 456922-10449
**MPN:** 456922
**Price:** $2.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cm-456922

## Features

- Heat treated, quenched and tempered
- Design factor 5:1

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 043927208678 |
| Type | Shoulder Pattern |
| Brands | CM |
| Finish | Self-Colored |
| Material | Forged Steel |
| Length (in) | 3.22 |
| Thread Size | 3/8 in - 16 |
| Thread Type | UNC-2A |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Thread Length | 1-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B18.15IFI ApprovedASTM A489 |
| Working Load Limit (lb) | 1,300 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1 |
| Manufacturer Part Number | 456922 |

## Description

CM® Eye Bolt, Shoulder Pattern, Imperial, 3/8-16, Forged Steel, Self-Colored, 1 in Inside Eye dia, Unc-2A Thread, 3.22 in OAL, 1300 lb Working, 1-1/4 in Thread Length, ASTM A489Shoulder Eye Bolts are Most Often Used as Lifting or Pulling Rings For Large Objects That are Typically Made Out of Metal. When Using Shoulder Eye Bolts it is Important to Always Pull The Load in The Plane of The Eye and to Reduce The Working Load Limit If Loading Other Than True Vertical.

Features

- Heat treated, quenched and tempered

- Design factor 5:1
