# Chicago Hardware 20055 4 Screw Pin Anchor Shackle, Class 2, 9.5 ton WLL, 1-1/8 in Size dia, 1-1/4 in Pin dia, Self-Colored

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT43433
**MPN:** 20055 4
**Price:** $65.36 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-20055-4

## Features

- Size, working load limit and trademark are permanently marked on all shackles
- All shackles and pins are heat treated
- Loads are based on a design factor of 6:1
- When tested all shackles are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension
- +/-1/16 in L tolerance
- +/-1/4 in W tolerance

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Class 2 |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Inner Width | 2-15/16 in |
| Inner Length | 4-1/4 in |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Opening Size | 1-13/16 in |
| Pin Diameter | 1-1/4 in |
| Shackle Size | 1-1/8 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RRC-271F Type IVA Grade AASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 2-5/8 |
| Manufacturer Part Number | 20055 4 |
| Working Load Limit (ton) | 9.5 |

## Description

Chicago Hardware screw pin anchor shackle, class 2, 9.5 ton working load limit, 1-1/8 in size, 1-1/4 in diameter screw pin, 4-1/4 in inner length, 2-15/16 in inner width, 1-13/16 in opening, 2-5/8 in eye outer, drop forged carbon steel body, alloy steel pin, self-colored.

Features

- Size, working load limit and trademark are permanently marked on all shackles

- All shackles and pins are heat treated

- Loads are based on a design factor of 6:1

- When tested all shackles are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension

- +/-1/16 in L tolerance

- +/-1/4 in W tolerance
