# Chicago Hardware 08140 5 Regular Pattern Eye Bolt, 7/8 in, 12 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel, Hot Dipped Galvanized

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT43205
**MPN:** 08140 5
**Price:** $58.49 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-08140-5

## Features

- Machine thread eye bolts are threaded national course before galvanizing and assembled with hex nuts tapped oversize
- Loads are based on a safety factor of 5 to 1
- When tested all eye bolts are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441081405 |
| Type | Regular Pattern |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Length (in) | 15.5 |
| Thread Size | 7/8 in |
| Thread Type | Machine |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 12 in |
| Thread Length | 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | TAA Compliant |
| Working Load Limit (lb) | 7,000 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1-3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 08140 5 |
| Eye Outside Diameter (in) | 3-1/2 |

## Description

Chicago Hardware Eye Bolt, Regular Pattern, Imperial, 7/8 in Thread, 12 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, Hot Dipped Galvanized, 1-3/4 in ID Eye, 3-1/2 in OD Eye, Machine Thread, 15-1/2 in Overall Length, 7000 lb Working Load, 4 in Thread Length.

Features

- Machine thread eye bolts are threaded national course before galvanizing and assembled with hex nuts tapped oversize

- Loads are based on a safety factor of 5 to 1

- When tested all eye bolts are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension
