# Chicago Hardware 08042 2 Regular Pattern Eye Bolt, 3/8 in, 3 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel, Hot Dipped Galvanized

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT43055
**MPN:** 08042 2
**Price:** $6.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-08042-2

## Features

- Machine thread eye bolts are threaded national course before galvanizing and assembled with hex nuts tapped oversize
- Loads are based on a safety factor of 5 to 1
- When tested all eye bolts are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441080422 |
| Type | Regular Pattern |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Length (in) | 4.5 |
| Thread Size | 3/8 in |
| Thread Type | Machine |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 3 in |
| Thread Length | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | TAA Compliant |
| Working Load Limit (lb) | 1,200 |
| Eye Inside Diameter (in) | 3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 08042 2 |
| Eye Outside Diameter (in) | 1-1/2 |

## Description

Chicago Hardware Eye Bolt, Regular Pattern, Imperial, 3/8 in Thread, 3 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, Hot Dipped Galvanized, 3/4 in ID Eye, 1-1/2 in OD Eye, Machine Thread, 4-1/2 in Overall Length, 1200 lb Working Load, 1-1/2 in Thread Length.

Features

- Machine thread eye bolts are threaded national course before galvanizing and assembled with hex nuts tapped oversize

- Loads are based on a safety factor of 5 to 1

- When tested all eye bolts are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension
