# Channellock® 410 Double Tongue and Groove Plier, 1.12 in Nominal, 1.12 in L x 0.44 in Thick C1080 High Carbon Steel Straight Jaw

**Brand:** [CHANNELLOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CHANNELLOCK)
**SKU:** THA14000
**MPN:** 410
**Price:** $21.95 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/channellock-410

## Features

- Patented reinforcing edge minimizes stress breakage
- Channellock® uses high carbon C1080 steel for superior performance on the job and electronic coating for ultimate rust prevention
- The special parrot nose design gives the Nutbuster® added strength that is Ideal for round surfaces
- This plier is built to last with a Permalock® fastener to eliminate nut and bolt failure
- Patented reinforcing edge to minimize stress breakage and right angle, laser heat treated teeth to provide a better, longer lasting grip
- Jaw length: 1-3/25 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 025582300270 |
| Type | Double |
| Color | Blue |
| Brands | CHANNELLOCK |
| Jaw Type | Straight |
| Width (in) | 3.88 |
| Handle Type | Comfort Grip |
| Height (in) | 0.63 |
| Length (in) | 12 |
| Manufacturer | Channellock |
| Handle Length | 2.17 in |
| Overall Length | 9.50 in |
| Nominal Capacity | 1-3/25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RoHS Compliant |
| Manufacturer Part Number | 410 |

## Description

Channellock® tongue and groove plier, double, 1.12 in nominal capacity, straight, 1.12 in L x 0.44 in thick jaw, C1080 high carbon steel jaw, 9-1/2 in OAL, grip handle, 2.17 in handle length, blue. The special parrot nose design gives the Nutbuster® added strength that is ideal for round surfaces. This plier is built to last with a Permalock® fastener to eliminate nut and bolt failure, patented reinforcing edge to minimize stress breakage and right angle, laser heat treated teeth to provide a better, longer lasting grip.

Features

- Patented reinforcing edge minimizes stress breakage

- Channellock® uses high carbon C1080 steel for superior performance on the job and electronic coating for ultimate rust prevention

- The special parrot nose design gives the Nutbuster® added strength that is Ideal for round surfaces

- This plier is built to last with a Permalock® fastener to eliminate nut and bolt failure

- Patented reinforcing edge to minimize stress breakage and right angle, laser heat treated teeth to provide a better, longer lasting grip

- Jaw length: 1-3/25 in
