# Champion CT7-1-3/16 Hole Cutter, 1-3/16 in dia, 1 in D Cutting

**Brand:** [CHAMPION CUTTING TOOL](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CHAMPION%20CUTTING%20TOOL)
**SKU:** TCU30148
**MPN:** CT7-1-3/16
**Price:** $72.26 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/champion-cutting-tool-corp-ct7-1-3-16

## Features

- Special tungsten carbide teeth - excellent wear and heat resistance
- 1-piece construction - stable accurate drilling
- Ejector spring ejects the slug saving time
- Safety collar stop prevents over penetration for safer, faster operation
- Cut longer and faster than hole saws and twist drills, increasing productivity on the job
- Perfect portable tool for the professional electrician, plumber, mechanic and contractor
- Better than bi-metal hole saws
- Carbide tipped hole cutter features special ultra hard tungsten carbide triple edge cutting system, pilot drill and ejector spring
- 9/16 to 3 in have 3/8 in shank

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 846035054959 |
| Brands | CHAMPION CUTTING TOOL |
| Diameter | 1-3/16 in |
| Shank Type | Straight |
| Height (in) | 1.1875 |
| Length (in) | 3.094 |
| Manufacturer | Champion Cutting Tool Corp |
| Cutting Depth | 1 in |
| Shank Diameter | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | CT7-1-3/16 |

## Description

Champion Hole Cutter, series: CT7, 1-3/16 in dia, 1 in Cutting Depth, 3-3/32 in Overall Length, Carbide Cutting Edge, Steel Body, Straight Shank, 3/8 in Shank, Applicable Materials: Aluminum, Copper, Cutting Steel Plate, Cast Iron, FRP, Iron, Plastics and Stainless Steel.

Features

- Special tungsten carbide teeth - excellent wear and heat resistance

- 1-piece construction - stable accurate drilling

- Ejector spring ejects the slug saving time

- Safety collar stop prevents over penetration for safer, faster operation

- Cut longer and faster than hole saws and twist drills, increasing productivity on the job

- Perfect portable tool for the professional electrician, plumber, mechanic and contractor

- Better than bi-metal hole saws

- Carbide tipped hole cutter features special ultra hard tungsten carbide triple edge cutting system, pilot drill and ejector spring

- 9/16 to 3 in have 3/8 in shank
