# Champion CT5-1-1/16 CT5 Hole Cutter, 1-1/16 in dia, 3/16 in D Cutting

**Brand:** [CHAMPION CUTTING TOOL](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CHAMPION%20CUTTING%20TOOL)
**SKU:** TCU30134
**MPN:** CT5-1-1/16
**Price:** $45.71 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/champion-cutting-tool-corp-ct5-1-1-16

## Features

- Special tungsten carbide teeth - excellent wear and heat resistance, tip pocket for quicker chip extraction
- 1-piece construction - stable accurate drilling
- Strong, heat resistant ejector spring ejects the slug saving time
- Safety collar stop prevents over penetration for safer, faster operation
- Stepped pilot drill reduces tip impact
- Cut longer and faster than hole saws and twist drills, increasing productivity on the job
- Perfect portable tool for the professional electrician, plumber, mechanic and contractor
- Better than bi-metal hole saws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 846035054546 |
| Brands | CHAMPION CUTTING TOOL |
| Diameter | 1-1/16 in |
| Shank Type | Straight |
| Height (in) | 1.0625 |
| Length (in) | 2.0594 |
| Manufacturer | Champion Cutting Tool Corp |
| Cutting Depth | 3/16 in |
| Shank Diameter | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | CT5-1-1/16 |

## Description

Champion Hole Cutter, series: CT5, 1-1/16 in dia, 3/16 in Cutting Depth, 2-19/32 in Overall Length, Carbide Cutting Edge, Steel Body, Straight Shank, 3/8 in Shank, Applicable Materials: Aluminum, Copper, Cutting Steel Plate, Cast Iron, FRP, Iron, Plastics and Stainless Steel.

Features

- Special tungsten carbide teeth - excellent wear and heat resistance, tip pocket for quicker chip extraction

- 1-piece construction - stable accurate drilling

- Strong, heat resistant ejector spring ejects the slug saving time

- Safety collar stop prevents over penetration for safer, faster operation

- Stepped pilot drill reduces tip impact

- Cut longer and faster than hole saws and twist drills, increasing productivity on the job

- Perfect portable tool for the professional electrician, plumber, mechanic and contractor

- Better than bi-metal hole saws
