# CGW® 60141 Premium End Brush, 1 in, Crimped, 0.02 mm, Carbon Steel Fill

**Brand:** [CGW](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CGW)
**SKU:** 60141-10378
**MPN:** 60141
**Price:** $4.43 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cgw-60141

## Features

- Designed for tight work spaces and higher brushing speeds up to 22000 RPM

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 655332601410 |
| Type | Premium Grade |
| Brands | CGW |
| Wire Type | Crimped |
| Width (in) | 4.75 |
| Height (in) | 2.75 |
| Length (in) | 6.25 |
| Manufacturer | Camel Grinding Wheels |
| Brush Diameter | 1 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Wire Rope Diameter | 0.02 mm |
| Manufacturer Part Number | 60141 |

## Description

CGW® End Brush, Premium, 1 in dia Brush, 1/4 in Shank dia, Crimped Filament/Wire Type, 0.02 mm Filament/Wire dia, Carbon Steel Fill, 22000 RPM Maximum, 2-3/4 in Overall Length.

Features

- Designed for tight work spaces and higher brushing speeds up to 22000 RPM
