# CGW® 48112 High Performance Standard Coated Abrasive Disc, 5 in dia, 7/8 in Center Hole, 36 Grit, Medium, Arbor Attachment

**Brand:** [CGW](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CGW)
**SKU:** ABR47050
**MPN:** 48112
**Price:** $0.85 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cgw-48112

## Features

- High concentration of zirconia and heat treated aluminum oxide grain provides twice the cutting action of premium AO discs and is extremely heat-resistant
- The special fracturing characteristics of the zirconia grain provide a consistent action throughout the disc life
- Resin bond type

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 655332481128 |
| Type | High Performance Standard |
| Brands | CGW |
| Diameter | 5 in |
| Width (in) | 5.5 |
| Height (in) | 2.5 |
| Length (in) | 5.5 |
| Manufacturer | Camel Grinding Wheels |
| Overall Length | 5.5 in |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48112 |

## Description

CGW® coated abrasive Disc, High Performance Standard, 5 in dia Disc, 7/8 in Center Hole, 36 Grit, Medium Grade, Zirconia Alumina Abrasive, Resin Fiber Backing, Arbor Attachment, Applicable Materials: Stainless Steel, Inconel®, Titanium and Tool Steel, 12200 RPM Maximum.

Features

- High concentration of zirconia and heat treated aluminum oxide grain provides twice the cutting action of premium AO discs and is extremely heat-resistant

- The special fracturing characteristics of the zirconia grain provide a consistent action throughout the disc life

- Resin bond type
