# CGW® Quickie Cut™ 45012 Quickie Cut™ Straight Rigid Cut-Off Wheel, 6 in dia x 0.04 in Thick, 7/8 in Center Hole, 60 Grit

**Brand:** [CGW](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CGW)
**SKU:** ABR47035
**MPN:** 45012
**Price:** $2.01 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cgw-45012

## Features

- Thicker rigid wheel design for fast cutting and longer life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 655332450124 |
| Type | Type 1-Bflex General Purpose |
| Grade | Very Fine |
| Brands | CGW |
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 0.04 in |
| Width (in) | 6.75 |
| Height (in) | 2 |
| Length (in) | 6.25 |
| Manufacturer | Camel Grinding Wheels |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 45012 |

## Description

CGW® Quickie Cut™ Cut-off Wheel, Straight Rigid, series: Quickie Cut™, 6 in Wheel dia, 0.04 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, 60 Grit, Medium Grade, Zirconia Alumina Abrasive, 10200 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel and Stainless Steel, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: T, For Use with: Right Angle Grinders, Yes Reinforced.

Features

- Thicker rigid wheel design for fast cutting and longer life
