# CGW® Quickie Cut™ 45010 Quickie Cut™ Straight Rigid Cut-Off Wheel, 4-1/2 in dia x 0.035 in Thick, 7/8 in Center Hole, 60 Grit

**Brand:** [CGW](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CGW)
**SKU:** ABR47030
**MPN:** 45010
**Price:** $1.38 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cgw-45010

## Features

- Thicker rigid wheel design for fast cutting and longer life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 655332450100 |
| Type | Type 1 Straight |
| Grade | Coarse |
| Brands | CGW |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 0.035 in |
| Width (in) | 5.25 |
| Height (in) | 1.75 |
| Length (in) | 4.75 |
| Manufacturer | Camel Grinding Wheels |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Manufacturer Part Number | 45010 |

## Description

CGW® Quickie Cut™ Cut-off Wheel, Straight Rigid, series: Quickie Cut™, 4-1/2 in Wheel dia, 0.035 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, 60 Grit, Medium Grade, Zirconia Alumina Abrasive, 13300 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel and Stainless Steel, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: T, For Use with: Right Angle Grinders, Yes Reinforced.

Features

- Thicker rigid wheel design for fast cutting and longer life
