# CGW® Quickie Cut™ 45007 Type 27 Depressed Center Flat Cut-Off Wheel 6

**Brand:** [CGW](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CGW)
**SKU:** ABR45028
**MPN:** 45007
**Price:** $2.19 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cgw-45007

## Features

- 3/32 in Thick for cutting/notching wheels
- Externally reinforced with a unique bond for long wheel life and faster cutting action

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 655332450070 |
| Type | Type 27 Depressed Center Flat |
| Grade | Hard/Medium |
| Brands | CGW |
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Width (in) | 6.75 |
| Height (in) | 2.25 |
| Length (in) | 6.75 |
| Manufacturer | Camel Grinding Wheels |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 45007 |

## Description

CGW® Quickie Cut™ Cut-Off Wheel, Type 27 Depressed Center Flat, 6 in dia, 0.045 in Thickness, 7/8 in, 60S Grit, Hard/Medium Grade, Zirconia Alumina Abrasive, 10200 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Metal and Steel.

Features

- 3/32 in Thick for cutting/notching wheels

- Externally reinforced with a unique bond for long wheel life and faster cutting action
