# CGW® Quickie Cut™ 45005 Quickie Cut™ Type 27 Reinforced Cut-Off Wheel, 5 in dia x 0.045 in Thick, 7/8 in Center Hole, 60 Grit

**Brand:** [CGW](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CGW)
**SKU:** ABR47026
**MPN:** 45005
**Price:** $1.73 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cgw-45005

## Features

- Zirconia grain allows for faster cutting and longer life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 655332450056 |
| Type | Type 27 Reinforced |
| Grade | Coarse |
| Brands | CGW |
| Diameter | 5 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Width (in) | 5.5 |
| Height (in) | 2.75 |
| Length (in) | 5.25 |
| Manufacturer | Camel Grinding Wheels |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Manufacturer Part Number | 45005 |

## Description

CGW® Quickie Cut™ Cut-off Wheel, Type 27 Reinforced, series: Quickie Cut™, 5 in Wheel dia, 0.045 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, 60 Grit, Medium Grade, Zirconia Alumina Abrasive, 12250 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel and Stainless Steel, Wheel Type Number: Type 27, Wheel Hardness: S, For Use with: Right Angle Grinders, Yes Reinforced.

Features

- Zirconia grain allows for faster cutting and longer life
