# CGW® 45002 Quickie Cut™ Type 27 Flat Cut-Off Wheel, 4-1/2 in dia x 0.045 in Thick, 7/8 in Center Hole, 60 Grit

**Brand:** [CGW](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CGW)
**SKU:** ABR47027
**MPN:** 45002
**Price:** $1.61 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cgw-45002

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 655332450025 |
| Type | Type 27 Flat |
| Grade | Coarse |
| Brands | CGW |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Width (in) | 5.25 |
| Height (in) | 2.5 |
| Length (in) | 4.75 |
| Manufacturer | Camel Grinding Wheels |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 45002 |

## Description

CGW® Quickie Cut™ Cut-off Wheel, type 27 flat, 4-1/2 in wheel dia, 0.045 in wheel thickness, 7/8 in center hole, 60 grit, medium grade, zirconia alumina abrasive, 13300 rpm maximum, resin bond, wheel hardness: S, reinforced. Zirconia grain allows for faster cutting and longer life.Applicable Materials: Steel and stainless steelFor use with: Right angle grinders
