# CGW® 36231 Flat Fast Cut Depressed Center Wheel, 6 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in Center Hole, 24 Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [CGW](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CGW)
**SKU:** ABR46999
**MPN:** 36231
**Price:** $2.65 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cgw-36231

## Features

- Soft N-grade bond for fast stock removal
- Excellent ratio of stock removal/wheel loss
- For working on flat grinding surfaces
- Most efficient when used between 0 to 15° angle
- The best choice for smooth finishing
- Economical choice for metal and low grade stainless steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 655332362311 |
| Grade | Coarse |
| Brands | CGW |
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Width (in) | 6.25 |
| Height (in) | 7.5 |
| Length (in) | 6 |
| Manufacturer | Camel Grinding Wheels |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B7.1 |
| Manufacturer Part Number | 36231 |

## Description

CGW® Depressed Center Wheel, Flat Fast Cut, 6 in Wheel dia, 1/4 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, 24 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 10200 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Metal and Stainless Steel, Wheel Hardness: N, Black Wheel.

Features

- Soft N-grade bond for fast stock removal

- Excellent ratio of stock removal/wheel loss

- For working on flat grinding surfaces

- Most efficient when used between 0 to 15° angle

- The best choice for smooth finishing

- Economical choice for metal and low grade stainless steel
