# CGW® 35642 Flat Fast Cut Depressed Center Wheel, 7 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in Center Hole, 24 Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [CGW](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CGW)
**SKU:** ABR47004
**MPN:** 35642
**Price:** $3.23 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cgw-35642

## Features

- Soft N-grade bond for fast stock removal
- Excellent ratio of stock removal/wheel loss
- For working on flat grinding surfaces
- Most efficient when used between 0 to 15° angle
- The best choice for smooth finishing
- Economical choice for metal and low grade stainless steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 655332356426 |
| Type | Flat |
| Grade | Coarse |
| Brands | CGW |
| Diameter | 7 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Width (in) | 7.25 |
| Height (in) | 7.5 |
| Length (in) | 7.25 |
| Manufacturer | Camel Grinding Wheels |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Standard Approvals | ANSI B7.1 |
| Manufacturer Part Number | 35642 |

## Description

CGW® Depressed Center Wheel, Flat Fast Cut, 7 in Wheel dia, 1/4 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, 24 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 8600 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Metal and Stainless Steel, Wheel Hardness: N.

Features

- Soft N-grade bond for fast stock removal

- Excellent ratio of stock removal/wheel loss

- For working on flat grinding surfaces

- Most efficient when used between 0 to 15° angle

- The best choice for smooth finishing

- Economical choice for metal and low grade stainless steel
