# CGW® 35620 Flat Depressed Center Wheel, 4-1/2 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in Center Hole, 24 Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [CGW](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CGW)
**SKU:** ABR47024
**MPN:** 35620
**Price:** $2.23 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cgw-35620

## Features

- Premium wheels made from superior raw materials and advanced technologies for longer working life
- Ultra wheels give consistent grinding action for quicker and easier working
- For working on flat grinding surfaces
- R-grade bond for fast cutting and long life
- Most efficient when used between 0 to 15° angle
- The best choice for smooth finishing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 655332356204 |
| Type | Flat |
| Grade | Coarse |
| Brands | CGW |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Width (in) | 9.5 |
| Height (in) | 2.5 |
| Length (in) | 9.25 |
| Manufacturer | Camel Grinding Wheels |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B7.1 |
| Manufacturer Part Number | 35620 |

## Description

CGW® Depressed Center Wheel, Flat, 4-1/2 in Wheel dia, 1/4 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, 24 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 13300 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Brass, Bronze, Clay Pipe, Concrete, Copper, Ductile Iron Pipe, Firing Bricks, Gray Cast Iron, Marble, Masonry, Paving Brick, Roof-Tiles, Solid Bricks, Slate and Titanium, Wheel Hardness: R.

Features

- Premium wheels made from superior raw materials and advanced technologies for longer working life

- Ultra wheels give consistent grinding action for quicker and easier working

- For working on flat grinding surfaces

- R-grade bond for fast cutting and long life

- Most efficient when used between 0 to 15° angle

- The best choice for smooth finishing
