# CGW® Quickie Cut™ 35517 Quickie Cut™ Flexible Straight Cut-Off Wheel, 6 in dia x 0.045 in Thick, 7/8 in Center Hole, 36 Grit

**Brand:** [CGW](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CGW)
**SKU:** 35517-10378
**MPN:** 35517
**Price:** $1.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cgw-35517

## Features

- Flexible wheel design for fast cutting and easy work penetration

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 655332355177 |
| Type | Type 1 General Purpose Rigid |
| Grade | Medium |
| Brands | CGW |
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Width (in) | 6.75 |
| Height (in) | 2 |
| Length (in) | 6.25 |
| Manufacturer | Camel Grinding Wheels |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 35517 |

## Description

CGW® Quickie Cut™ Cut-off Wheel, Flexible Straight, series: Quickie Cut™, 6 in Wheel dia, 0.045 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, 36 Grit, Medium Grade, Zirconia Alumina Abrasive, 10200 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel and Stainless Steel, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: T, For Use with: Right Angle Grinders, Yes Reinforced.

Features

- Flexible wheel design for fast cutting and easy work penetration
