# Campbell® 5392235 C-999-G Bolt Pin Anchor Shackle, 13.5 ton WLL, 1-3/8 in Trade Size, 1-1/2 in Bolt dia, Galvanized

**Brand:** [CAMPBELL](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CAMPBELL)
**SKU:** FIT18160
**MPN:** 5392235
**Price:** $205.54 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/campbell-5392235

## Features

- Working load limit, size, manufacture name, date code and USA permanently marked on each shackle
- Statistically tested for impact resistance, tensile strength, hardness, ductility and fatigue
- 999 series shackles meet or exceed all manufacturing requirements of the ASME B30.26 "rigging hardware", these include the material ductility requirement (Section 26-1.1.2), the design factor requirement (Section 26.1.2), the identification requirement (Section 26-1.5.1) and the effective temperature range (Section 26-1.6.1), the shackles can be proof tested in accordance with Section 26-1.4
- 6:1 design factor
- Pins and bolts are heat treated and made of alloy steel
- Do not exceed the working load limit

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 020418075667 |
| Brands | CAMPBELL |
| Series | C-999-G |
| Width (in) | 7.5 |
| Height (in) | 3.25 |
| Inner Width | 3-1/2 in |
| Length (in) | 9.25 |
| Inner Length | 5-1/4 in |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Opening Size | 2-1/4 in |
| Pin Diameter | 1-1/2 in |
| Shackle Size | 1-3/8 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RR-C-271 Type IVA Grade A Class 3ASTM A-153ASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 3-1/4 |
| Manufacturer Part Number | 5392235 |
| Working Load Limit (ton) | 13.5 |

## Description

Campbell® anchor shackle, C-999-G, 13.5 ton working load limit, 1-3/8 in, 1-1/2 in diameter bolt pin, 5-1/4 in inner length, 3-1/2 in inner width, 2-1/4 in opening, 3-1/4 in eye outer size, drop forged carbon steel body, alloy steel pin, painted blue, galvanized.

Features

- Working load limit, size, manufacture name, date code and USA permanently marked on each shackle

- Statistically tested for impact resistance, tensile strength, hardness, ductility and fatigue

- 999 series shackles meet or exceed all manufacturing requirements of the ASME B30.26 "rigging hardware", these include the material ductility requirement (Section 26-1.1.2), the design factor requirement (Section 26.1.2), the identification requirement (Section 26-1.5.1) and the effective temperature range (Section 26-1.6.1), the shackles can be proof tested in accordance with Section 26-1.4

- 6:1 design factor

- Pins and bolts are heat treated and made of alloy steel

- Do not exceed the working load limit
