# Campbell® 5390695 A-999-G Bolt Pin Anchor Shackle, 2 ton WLL, 3/8 in Trade Size, 7/16 in Bolt dia, Galvanized

**Brand:** [CAMPBELL](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CAMPBELL)
**SKU:** FIT62510
**MPN:** 5390695
**Price:** $25.87 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/campbell-5390695

## Features

- Working load limit, size, manufacture name, date code, "CE" mark and USA permanently marked on each shackle
- 999 series shackles meet or exceed all manufacturing requirements of the ASME B30.26 "rigging hardware"
- 5:1 design factor
- Pins and bolts are heat treated and made of alloy steel and painted orange
- Do not exceed the working load limit
- Statistically tested for impact resistance, tensile strength, hardness, ductility and fatigue
- These include the material ductility requirement (section 26-1.1.2), the design factor requirement (section 26.1.2), the identification requirement (section 26-1.5.1) and the effective temperature range (section 26-1.6.1)
- The shackles can be proof tested in accordance with section 26-1.4

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 020418267338 |
| Brands | CAMPBELL |
| Series | A-999-G |
| Width (in) | 1 |
| Height (in) | 4.185 |
| Inner Width | 31/32 in |
| Length (in) | 1 |
| Inner Length | 1-7/16 in |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Opening Size | 21/32 in |
| Pin Diameter | 7/16 in |
| Shackle Size | 3/8 in |
| Design Factor | 5:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RR-C-271 Type IVA Grade B Class 3ASTM A-153ASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 15/16 |
| Manufacturer Part Number | 5390695 |
| Working Load Limit (ton) | 2 |

## Description

Campbell® anchor shackle, A-999-G, 2 ton working load limit, 3/8 in, 7/16 in diameter bolt pin, 1-7/16 in inner length, 31/32 in inner width, 21/32 in opening, 15/16 in eye outer size, drop forged alloy steel body, alloy steel pin, painted orange, galvanized.

Features

- Working load limit, size, manufacture name, date code, "CE" mark and USA permanently marked on each shackle

- 999 series shackles meet or exceed all manufacturing requirements of the ASME B30.26 "rigging hardware"

- 5:1 design factor

- Pins and bolts are heat treated and made of alloy steel and painted orange

- Do not exceed the working load limit

- Statistically tested for impact resistance, tensile strength, hardness, ductility and fatigue

- These include the material ductility requirement (section 26-1.1.2), the design factor requirement (section 26.1.2), the identification requirement (section 26-1.5.1) and the effective temperature range (section 26-1.6.1)

- The shackles can be proof tested in accordance with section 26-1.4
