# nVent Caddy® SK645I 1 pc Strut Clamp, 4 in Conduit, 350 lb Load, 4-1/2 in OD, Steel

**Brand:** [CADDY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CADDY)
**SKU:** FAS46315
**MPN:** SK645I
**Price:** $7.07 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/caddy-sk645i

## Features

- 1-piece break apart strut clamp for EMT and rigid conduit

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 782856253457 |
| Type | 1-Piece |
| Brands | CADDY |
| Material | Steel |
| Width (in) | 1.25 |
| Height (in) | 4.5 |
| Length (in) | 0 |
| Manufacturer | nVent |
| Load Capacity | 350 lb |
| Outside Diameter | 4-1/2 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Conduit/Pipe Size | 4 in |
| Suitable For Use With | EMT/Rigid Conduit |
| Manufacturer Part Number | SK645I |

## Description

nVent Caddy® Strut Clamp, 1 pc, series: SK Series, 4 in Conduit, 350 lb Load, 4-1/2 in OD, For Use with: EMT and Rigid Conduit, Steel, Electro-Galvanized, 1-1/4 in W Dimensions.

Features

- 1-piece break apart strut clamp for EMT and rigid conduit
