# nVent Caddy® SCH8 SCH1 1 pc Strut Clamp, 1/2 in Conduit, 200 lb Load, 0.34 to 0.71 in OD, Steel

**Brand:** [CADDY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CADDY)
**SKU:** FAS46060
**MPN:** SCH8
**Price:** $2.28 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/caddy-sch8

## Features

- 1-piece conduit clamp
- No screws or bolts to drop
- Requires only a screwdriver or Nut Driver for installations
- Fits into open side of strut channel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 782856252085 |
| Type | 1-Piece Static |
| Brands | CADDY |
| Material | Steel |
| Width (in) | 0.5 |
| Height (in) | 0.71 |
| Length (in) | 0 |
| Manufacturer | nVent |
| Load Capacity | 200 lb |
| Outside Diameter | 17/50 to 22/31 in |
| Package Quantity | 100/Each |
| Conduit/Pipe Size | 1/2 in |
| Standard Approvals | cULus ListedARRABuy American Act Compliant |
| Suitable For Use With | EMT Conduit |
| Manufacturer Part Number | SCH8 |

## Description

nVent Caddy® Strut Clamp, 1 pc, series: SCH1, 1/2 in Conduit, 200 lb, 0.34 to 0.71 in Outside dia, Channel Mount, For Use with: Conduit, Steel, Electro-Galvanized.

Features

- 1-piece conduit clamp

- No screws or bolts to drop

- Requires only a screwdriver or Nut Driver for installations

- Fits into open side of strut channel
