# nVent Caddy® SCH32B SCH2 1 pc Strut Clamp, 1-1/2 in, 2 in Conduit, 350 lb Load, 1.74 to 2.2 in OD, Steel

**Brand:** [CADDY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CADDY)
**SKU:** FAS46140
**MPN:** SCH32B
**Price:** $4.13 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/caddy-sch32b

## Features

- 1-piece cable/conduit clamp with protective boot
- No screws or bolts to drop
- Requires only a screwdriver or Nut Driver for installation
- Fits into open side of strut channel
- 2 in EMT and 1-1/2 in rigid conduit

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 782856252375 |
| Type | 1-Piece Static |
| Brands | CADDY |
| Material | Steel |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 2.2 |
| Length (in) | 1.5 |
| Manufacturer | nVent |
| Load Capacity | 350 lb |
| Outside Diameter | 1-37/50 to 2-1/5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Conduit/Pipe Size | 1-1/2, 2 in |
| Standard Approvals | cULus ListedARRABuy American Act Compliant |
| Suitable For Use With | EMT/Rigid Conduit |
| Manufacturer Part Number | SCH32B |

## Description

nVent Caddy® Strut Clamp, 1 pc, series: SCH2, 1-1/2 in, 2 in Conduit, 350 lb, 1.74 to 2.2 in Outside dia, Channel Mount, For Use with: EMT and Rigid Conduit, Steel, Electro-Galvanized.

Features

- 1-piece cable/conduit clamp with protective boot

- No screws or bolts to drop

- Requires only a screwdriver or Nut Driver for installation

- Fits into open side of strut channel

- 2 in EMT and 1-1/2 in rigid conduit
