# nVent Caddy® SCH20 SCH1 1 pc Strut Clamp, 1 in, 1-1/4 in Conduit, 200 lb Load, 1 to 1.51 in OD, Steel

**Brand:** [CADDY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CADDY)
**SKU:** FAS46120
**MPN:** SCH20
**Price:** $3.17 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/caddy-sch20

## Features

- 1-piece conduit clamp
- No screws or bolts to drop
- Requires only a screwdriver or Nut Driver for installation
- Fits into open side of strut channel
- 1-1/4 in EMT and 1 in rigid conduit

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 782856252207 |
| Type | 1-Piece Static |
| Brands | CADDY |
| Material | Steel |
| Width (in) | 1.25 |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 1 |
| Manufacturer | nVent |
| Load Capacity | 200 lb |
| Outside Diameter | 1 to 1-25/49 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Conduit/Pipe Size | 1, 1-1/4 in |
| Standard Approvals | cULus ListedARRABuy American Act Compliant |
| Suitable For Use With | EMT/Rigid Conduit |
| Manufacturer Part Number | SCH20 |

## Description

nVent Caddy® Strut Clamp, 1 pc, series: SCH1, 1 in, 1-1/4 in Conduit, 200 lb Load, 1 to 1.51 in OD, Channel Mounting, For Use with: Conduit, Steel, Electro-Galvanized.

Features

- 1-piece conduit clamp

- No screws or bolts to drop

- Requires only a screwdriver or Nut Driver for installation

- Fits into open side of strut channel

- 1-1/4 in EMT and 1 in rigid conduit
