# nVent Caddy® RIGD0400EG 1 pc Heavy Duty Strut Clamp, 4 in Conduit, 1000 lb Load, 4-1/2 in OD, Steel

**Brand:** [CADDY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CADDY)
**SKU:** FAS50538
**MPN:** RIGD0400EG
**Price:** $11.17 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/caddy-rigd0400eg

## Features

- 1-piece break apart strut clamp (1/2 in thru 4 in pipe size)
- Fits into open side of strut channel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 782856348115 |
| Type | 1-Piece Mechanical |
| Brands | CADDY |
| Material | Steel |
| Thickness | 11 ga |
| Width (in) | 1.25 |
| Height (in) | 4.5 |
| Manufacturer | nVent |
| Load Capacity | 1,000 lb |
| Outside Diameter | 4-1/2 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Conduit/Pipe Size | 4 in |
| Standard Approvals | Conforms with Manufacturers standardization society (MSS) SP-58 (Type 59)cULus Listed |
| Suitable For Use With | Rigid/Iron/PVC/CPVC Pipe |
| Manufacturer Part Number | RIGD0400EG |

## Description

nVent Caddy® Strut Clamp, 1 pc Heavy Duty, series: RIGD, 4 in Conduit, 1000 lb Load, 4-1/2 in OD, 11 ga Thickness, Channel Mounting, For Use with: Pipe and Rigid Conduit, Steel, Electro-Galvanized, 1-1/4 in W Dimensions.

Features

- 1-piece break apart strut clamp (1/2 in thru 4 in pipe size)

- Fits into open side of strut channel
