# nVent Caddy® RIGD0300EG 1 pc Heavy Duty Strut Clamp, 3 in Conduit, 800 lb Load, 3-1/2 in OD, Steel

**Brand:** [CADDY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CADDY)
**SKU:** FAS50536
**MPN:** RIGD0300EG
**Price:** $7.44 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/caddy-rigd0300eg

## Features

- 1-piece break apart strut clamp (1/2 in thru 4 in pipe size)
- Fits into open side of strut channel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 782856348092 |
| Type | 1-Piece |
| Brands | CADDY |
| Material | Steel |
| Thickness | 12 ga |
| Width (in) | 1.25 |
| Height (in) | 3.5 |
| Manufacturer | nVent |
| Nominal Size | 3 in |
| Load Capacity | 800 lb |
| Outside Diameter | 3-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | Conforms with Manufacturers Standardization Society (MSS) SP-58 (Type 59)cULus Listed |
| Suitable For Use With | Pipe/Rigid Conduit |
| Manufacturer Part Number | RIGD0300EG |

## Description

nVent Caddy® Strut Clamp, 1 pc Heavy Duty, series: RIGD, 3 in Conduit, 800 lb Load, 3-1/2 in OD, 12 ga Thickness, Channel Mounting, For Use with: Pipe and Rigid Conduit, Steel, Electro-Galvanized, 1-1/4 in W Dimensions.

Features

- 1-piece break apart strut clamp (1/2 in thru 4 in pipe size)

- Fits into open side of strut channel
