# nVent Caddy® COPC0075CP 1 pc Strut Clamp, 3/4 in Conduit, 400 lb Load, 7/8 in OD, Steel

**Brand:** [CADDY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CADDY)
**SKU:** FAS45717
**MPN:** COPC0075CP
**Price:** $5.09 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/caddy-copc0075cp

## Features

- 1-piece break apart strut clamp
- Fits into open side of strut channel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 782856345114 |
| Type | 1-Piece |
| Brands | CADDY |
| Material | Steel |
| Thickness | 14 ga |
| Width (in) | 1.25 |
| Height (in) | 0.875 |
| Manufacturer | nVent |
| Load Capacity | 400 lb |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Conduit/Pipe Size | 3/4 in |
| Suitable For Use With | Copper Tube |
| Manufacturer Part Number | COPC0075CP |

## Description

nVent Caddy® Strut Clamp, 1 pc, series: COPC, 3/4 in Conduit, 400 lb Load, 7/8 in OD, 14 ga Thickness, Channel Mounting, For Use with: Copper Tube, Steel, Electro-Plated Copper, 1-1/4 in W Dimensions.

Features

- 1-piece break apart strut clamp

- Fits into open side of strut channel
