# nVent Caddy® 4500150PL Standard Duty Pipe Clamp, 1-1/2 in Pipe, 800 lb Load, Steel, Plain

**Brand:** [CADDY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CADDY)
**SKU:** FAS50535
**MPN:** 4500150PL
**Price:** $5.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/caddy-4500150pl

## Features

- Industrial pipe hanger for hot or cold service where no insulation is required
- Normally used in conjunction with a #40 eye rod or a #35 heavy duty eye nut

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 782856367611 |
| Type | Standard Duty |
| Brands | CADDY |
| Material | Steel |
| Pipe Size | 1-1/2 in |
| Height (in) | 4.4375 |
| Manufacturer | nVent |
| Load Capacity | 800 lb Static |
| Outside Diameter | 1-9/10 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | Federal Specification WW-H-171 Type 4MSS SP-58 Type 4 |
| Manufacturer Part Number | 4500150PL |

## Description

nVent Caddy® Pipe Clamp, Standard Duty, 1-1/2 in Pipe, 800 lb Load, Specifications: 1.9 in OD, Steel, Plain, 4-7/16 in H Dimensions.

Features

- Industrial pipe hanger for hot or cold service where no insulation is required

- Normally used in conjunction with a #40 eye rod or a #35 heavy duty eye nut
