# nVent Caddy® 12P Conduit Clamp, 3/4 in Conduit, 15/25 lb Load, 0.866 to 1.181 in OD, Spring Steel/Steel 100/Box

**Brand:** [CADDY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CADDY)
**SKU:** FAS45440
**MPN:** 12P
**Price:** $1.20 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/caddy-12p

## Features

- Eliminates need for offset bending conduit
- May be used for either vertical or horizontal installations

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 782856702627 |
| Type | Push-In |
| Brands | CADDY |
| Material | Spring Steel |
| Manufacturer | nVent |
| Load Capacity | 15/25 lb |
| Outside Diameter | 84/97 to 1-2/11 in |
| Package Quantity | 100/Box |
| Conduit/Pipe Size | 3/4 in |
| Standard Approvals | ARRABuy American Act Compliant |
| Suitable For Use With | EMT Conduit |
| Manufacturer Part Number | 12P |

## Description

nVent Caddy® Conduit Clamp, 3/4 in Conduit, 15/25 lb, 0.866 to 1.181 in Outside dia, Push-In Mount, For Use with: EMT Conduit, 9/32 in Plain Hole, Spring Steel/Steel, Caddy® Armor 100/Box.

Features

- Eliminates need for offset bending conduit

- May be used for either vertical or horizontal installations
