# Bosch RC2124 Masonry Drill, 3/4 in, 3/8 in SDS-Plus® Shank, 9 in D Cutting, 12 in OAL

**Brand:** [BOSCH](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BOSCH)
**SKU:** RC2124-12650
**MPN:** RC2124
**Price:** $74.89 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bosch-rc2124

## Features

- SDS-Plus® shank eliminates need for separate drill|Unique flute geometry with steep spiral removes debris fast|High quality carbide for long drilling life|Tapered body design provides less weight for smoother drilling|Relief hole dissipates heat and allows for slug removal|Bit is 36% faster and lasts twice as long as competitive cutters

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 000346387384 |
| Brands | BOSCH |
| Bit Size | 3/4 in |
| Shank Type | SDS-Plus® |
| Length (in) | 0.98 |
| Manufacturer | Robert Bosch Tool Corporation |
| Cutting Depth | 9 in |
| Shank Diameter | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | RC2124 |

## Description

Bosch Masonry Drill, 3/4 in Drill Bit Size, 12 in OAL, 9 in Cutting Depth, 5 in Flute Length, 3/8 in Shank, SDS-Plus® Shank, Carbide Cutting EdgeSDS Plus® Shank Eliminates Need For Separate Drill. Bit is 36% Faster and Lasts Twice as Long as Competitive Cutters. For Use with Most Common Rotary Hammers in Rotation Mode.

Features

- SDS-Plus® shank eliminates need for separate drill

- Unique flute geometry with steep spiral removes debris fast

- High quality carbide for long drilling life

- Tapered body design provides less weight for smoother drilling

- Relief hole dissipates heat and allows for slug removal

- Bit is 36% faster and lasts twice as long as competitive cutters
