# Bosch CSG15 Concrete Surfacing Grinder Kit with Dedicated Dust-Collection Shroud, 5 in dia Wheel, 120 VAC

**Brand:** [BOSCH](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BOSCH)
**SKU:** CSG15-12650
**MPN:** CSG15
**Price:** $628.03 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bosch-csg15

## Features

- Comprehensive guard/shroud system - with exclusive guard-opening system that allows flush grinding
- Constant Response™ circuitry - provides soft-start, maintains constant speed under load, provides overload protection
- Sealed switch, double-sealed ball bearings and 2 lip-sealing rings - for long tool life
- Service Minder™ brushes - indicates when preventative maintenance is required
- 5/8-11 spindle - wide flexibility for mounting most popular accessories
- Auxiliary handle - for easy handling
- Spindle lock - for quick wheel changes
- Lock-on/off switch - for extended use applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 000346467758 |
| Speed | 9300 rpm |
| Brands | BOSCH |
| Voltage | 120V AC |
| Handle Type | Auxiliary |
| Height (in) | 6 |
| Length (in) | 13.75 |
| Manufacturer | Robert Bosch Tool Corporation |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | CSG15 |

## Description

Bosch Concrete Surfacing Grinder Kit, 5 in Wheel dia, 9300 RPM, 120 VAC, 12.5 A, Auxiliary Handle, Lock-On/Off Switch Control, 13-3/4 in L x 6 in H. The Bosch CSG15 5 in Concrete Surfacing Grinder Has a Dedicated Dust-Collection Shroud For a Cleaner Work Environment, as Well as Plenty of Power. It Delivers 12.5 A and up to 9300 RPM, For Concrete Grading, Surface Preparation and Other Tough Concrete Applications. Its Dedicated Dust Guard System is a Comprehensive Solution For Collecting Dust That Allows Grinding Flush Against Walls. The System Helps to Provide a Longer Operational Life, Including a Sealed Motor and a Sealed Switch. It Also Has Double-Sealed Ball Bearings and Two Lip-Sealing Rings to Protect Against Dust Contamination. with Constant Response™ Circuitry, This Grinder's Motor Can Handle Extended Operational Load, Which Allows The User to Reach Areas Where Walk-Behind Unit Can't Touch. Its Spindle Lock Allows For Quick Wheel Changes, it Has a Wrap-Around Auxiliary Handle and it Includes Service Minder™ Brushes.

Features

- Comprehensive guard/shroud system - with exclusive guard-opening system that allows flush grinding

- Constant Response™ circuitry - provides soft-start, maintains constant speed under load, provides overload protection

- Sealed switch, double-sealed ball bearings and 2 lip-sealing rings - for long tool life

- Service Minder™ brushes - indicates when preventative maintenance is required

- 5/8-11 spindle - wide flexibility for mounting most popular accessories

- Auxiliary handle - for easy handling

- Spindle lock - for quick wheel changes

- Lock-on/off switch - for extended use applications
