# DeWALT® DWD112 Heavy Duty VSR Drill with Keyless Chuck, 3/8 in Keyless Chuck, 120 VAC, 0 to 2500 RPM Speed, 9-1/2 in OAL, Tool Only

**Brand:** [BLACK+DECKER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BLACK%2BDECKER)
**SKU:** TEL30081
**MPN:** DWD112
**Price:** $84.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/black-decker-dwd112

## Features

- 8 A motor delivers high performance in heavy duty applications
- 0 to 2500 RPM variable speed reversing trigger for versatility in drilling and fastening applications
- 3/8 in all metal ratcheting keyless chuck for greater bit retention
- Soft grip handle design offers increased gripping surface and comfort
- All ball bearing construction provides greater durability and longer tool life
- For heavy duty drilling applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911057349 |
| Type | Heavy Duty |
| Color | Yellow |
| Speed | 0 to 2500 rpm |
| Brands | BLACK+DECKER |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 year |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Width (in) | 10.81 |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height (in) | 3 |
| Length (in) | 9.5 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA CertifiedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | DWD112 |

## Description

DeWALT® VSR Drill, Heavy Duty, 3/8 in Chuck, Keyless Chuck, 0 to 2500 RPM Speed, 1 Speed, 120 VAC, 8 A, Metal Housing Material, Pistol Grip Handle, Yellow, VSR Trigger Switch Control, 9-1/2 in Overall Length.

Features

- 8 A motor delivers high performance in heavy duty applications

- 0 to 2500 RPM variable speed reversing trigger for versatility in drilling and fastening applications

- 3/8 in all metal ratcheting keyless chuck for greater bit retention

- Soft grip handle design offers increased gripping surface and comfort

- All ball bearing construction provides greater durability and longer tool life

- For heavy duty drilling applications
