# DeWALT® DWD110K Heavy Duty VSR Drill Kit with Keyless Chuck, 3/8 in Keyless/Ratcheting Chuck, 120 VAC, 2500 RPM Speed

**Brand:** [BLACK+DECKER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BLACK%2BDECKER)
**SKU:** TEL30079
**MPN:** DWD110K
**Price:** $99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/black-decker-dwd110k

## Features

- Delivers high performance in heavy duty applications
- 3/8 in ratcheting keyless chuck for greater bit retention
- VSR trigger for versatility in drilling and fastening applications
- Soft grip handle design offers increased gripping surface and comfort
- All ball bearing construction provides greater durability and longer tool life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911037518 |
| Type | Heavy Duty |
| Color | Yellow |
| Speed | 2500 rpm |
| Brands | BLACK+DECKER |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Heavy Duty Kit Bag and Belt Hook |
| Warranty | 3 year |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Width (in) | 11.75 |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height (in) | 3.25 |
| Length (in) | 9.63 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DWD110K |

## Description

DeWALT® VSR Drill Kit, Heavy Duty, 3/8 in Chuck, Keyless/Ratcheting Chuck, 2500 RPM Speed, 120 VAC, 8 A, Plastic Housing Material, Pistol Grip Handle, Yellow, VSR Trigger Switch Control.

Features

- Delivers high performance in heavy duty applications

- 3/8 in ratcheting keyless chuck for greater bit retention

- VSR trigger for versatility in drilling and fastening applications

- Soft grip handle design offers increased gripping surface and comfort

- All ball bearing construction provides greater durability and longer tool life
