# DeWALT® DWA7747 Circular Saw Blade, 14 in dia x 0.071 in Thick, 1 in Arbor, Steel Blade, 70 Teeth

**Brand:** [BLACK+DECKER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BLACK%2BDECKER)
**SKU:** SAW10255
**MPN:** DWA7747
**Price:** $185.30 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/black-decker-dwa7747

## Features

- Titanium Carbide Teeth: Disperse heat quickly and produce smooth, precise cuts
- Triple-Foil Brazed Teeth: Brazed to absorb stress and reduce chipping
- 12% Titanium Carbide: Provides long life in metal cutting
- Modified ATB Tooth Geometry: Provides clean, burr free cuts
- Tri-foil braze: Absorbs stress, making the tip stronger
- Expansion Slots: Dissipate heat which extends blade life
- Better Carbide: For longer life and less chipping of teeth
- Blade: Laser etched and color coded by material
- For use with: Circular saws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028874077478 |
| Brands | BLACK+DECKER |
| Diameter | 14 in |
| Thickness | 0.071 in |
| Teeth Type | TCG |
| Width (in) | 0.5 |
| Height (in) | 17.24 |
| Length (in) | 15.35 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Arbor/Shank Size | 14 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DWA7747 |

## Description

DeWALT® Circular Saw Blade, 14 in dia, 0.071 in Thickness, 1 in Arbor, TCG Teeth, 70 Teeth, 1.5° Tooth Angle, 1800 rpm Maximum, 0.087 in kerf, Carbide Cutting Edge, Steel Blade, Applicable Materials: Heavy Gauge Ferrous Metal.

Features

- Titanium Carbide Teeth: Disperse heat quickly and produce smooth, precise cuts

- Triple-Foil Brazed Teeth: Brazed to absorb stress and reduce chipping

- 12% Titanium Carbide: Provides long life in metal cutting

- Modified ATB Tooth Geometry: Provides clean, burr free cuts

- Tri-foil braze: Absorbs stress, making the tip stronger

- Expansion Slots: Dissipate heat which extends blade life

- Better Carbide: For longer life and less chipping of teeth

- Blade: Laser etched and color coded by material

- For use with: Circular saws
