# DeWALT® DW3578B10 20™ Portable Round Arbor Thin Kerf Circular Saw Blade, 7-1/4 in dia x 0.045 in Thick, 5/8 in Arbor, Steel Blade

**Brand:** [BLACK+DECKER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BLACK%2BDECKER)
**SKU:** SAW18029
**MPN:** DW3578B10
**Price:** $10.44 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/black-decker-dw3578b10

## Features

- Smoother cut from exclusive plate technology
- Reduced cutting force - teeth are face ground/sharpened
- Impact resistant - new anti-kickback design reinforces carbide tip in use
- Longer life, proprietary carbide
- Diamond knockout
- For framing and ripping applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028874035782 |
| Type | Portable Round Arbor Thin Kerf |
| Brands | BLACK+DECKER |
| Finish | Anti-Stick Coated |
| Diameter | 7-1/4 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 7.25 |
| Height (in) | 0.13 |
| Length (in) | 7.25 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 2-3/8 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 10/Each |
| Manufacturer Part Number | DW3578B10 |

## Description

DeWALT® Circular Saw Blade, Portable Round Arbor Thin kerf, series: 20™, 7-1/4 in dia, 0.045 in Thickness, 5/8 in Arbor, ATB Teeth, 24 Teeth, 18° Tooth Angle, 7000 rpm Maximum, 2-3/8 in Cutting Depth, 0.071 in kerf, Tungsten Carbide Cutting Edge, Steel Blade, Anti-Stick Coated, Applicable Materials: Wood.

Features

- Smoother cut from exclusive plate technology

- Reduced cutting force - teeth are face ground/sharpened

- Impact resistant - new anti-kickback design reinforces carbide tip in use

- Longer life, proprietary carbide

- Diamond knockout

- For framing and ripping applications
