# DeWALT® DW2045 Magnetic Bit Tip Holder with Hog Ring, 1/4 in Drive, Steel

**Brand:** [BLACK+DECKER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BLACK%2BDECKER)
**SKU:** TAC10265
**MPN:** DW2045
**Price:** $5.80 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/black-decker-dw2045

## Features

- Shock resistant tool steel for maximum durability
- Extra strength magnets provide strong bit retention
- Heat treated to resists breakage and wear
- For use with only 1 in bit tips

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028874020450 |
| Type | Magnetic |
| Brands | BLACK+DECKER |
| Includes | (1) 3 in Magnetic Bit Tip Holder |
| Material | Steel |
| Drive Size | 1/4 in |
| Drive Type | Phillips® |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 0.5 |
| Height (in) | 4.75 |
| Length (in) | 5.687 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Overall Length | 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA Certified |
| Manufacturer Part Number | DW2045 |

## Description

DeWALT® Bit Tip Holder, Magnetic, 1/4 in Drive, Phillips® Drive, 1/4 in Shank, Hex Shank, 3 in Overall Length, Steel.

Features

- Shock resistant tool steel for maximum durability

- Extra strength magnets provide strong bit retention

- Heat treated to resists breakage and wear

- For use with only 1 in bit tips
