# DeWALT® DW130V Corded Reversible Spade Handle Drill, 1/2 in Keyed Chuck, 120 VAC, 0 to 550 RPM Speed, 15-1/2 in OAL

**Brand:** [BLACK+DECKER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BLACK%2BDECKER)
**SKU:** TEL30101
**MPN:** DW130V
**Price:** $239 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/black-decker-dw130v

## Features

- Variable speed reversible switch reduces air bubbles when mixing mud and offers greater control when drilling
- 9 A, 120 V motor provides enough power for any jobsite application
- Soft grip handle for increased comfort
- 0 to 550 RPM provides increased torque for drilling and mud mixing
- 7.5 lb increases user productivity and decreases user fatigue
- 2-position rear spade handle and 3-position side handle gives greater control for all drilling and mixing applications
- 2-9/16 in capacity in wood (self-feed), 3 in capacity in steel (hole saw), 1-1/2 in capacity in wood (auger bit), 1-1/2 in capacity in wood (spade bit), 5 in capacity in wood (hole saw), 1/2 in capacity in steel (twist bit)

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028877497372 |
| Type | Heavy Duty |
| Color | Black/Silver/Yellow |
| Speed | 0 to 550 rpm |
| Brands | BLACK+DECKER |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | 3-Position Side Handle, Chuck Key with Holder and 2-Position Rear Spade Handle |
| Warranty | 3 year limited |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Width (in) | 13.06 |
| Handle Type | Spade |
| Height (in) | 4.88 |
| Length (in) | 15.5 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DW130V |

## Description

DeWALT® Spade Handle Drill, Corded Reversible, Kit, 1/2 in Chuck, Keyed Chuck, 0 to 550 RPM Speed, 1 Speed, 120 VAC, 9 A, Plastic Housing Material, 2-Position Rear Spade/3-Position Side/Soft Grip Handle, Yellow, Variable Speed Reverse Trigger Switch Control, 15-1/2 in Overall Length.

Features

- Variable speed reversible switch reduces air bubbles when mixing mud and offers greater control when drilling

- 9 A, 120 V motor provides enough power for any jobsite application

- Soft grip handle for increased comfort

- 0 to 550 RPM provides increased torque for drilling and mud mixing

- 7.5 lb increases user productivity and decreases user fatigue

- 2-position rear spade handle and 3-position side handle gives greater control for all drilling and mixing applications

- 2-9/16 in capacity in wood (self-feed), 3 in capacity in steel (hole saw), 1-1/2 in capacity in wood (auger bit), 1-1/2 in capacity in wood (spade bit), 5 in capacity in wood (hole saw), 1/2 in capacity in steel (twist bit)
