# BBI® 875213 Fully Threaded Flat Socket Cap Screw, 3/8-16, 1-1/4 in OAL, Alloy Steel, 3A Grade

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS82666
**MPN:** 875213
**Price:** $1.63 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-875213

## Features

- UNC thread

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662403362415 |
| Type | Fully Threaded |
| Grade | 3A |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 7/32 in |
| Drive Type | Hex |
| Length (in) | 1.25 |
| Thread Size | 3/8 in - 16 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.3 1986BS 2470 |
| Manufacturer Part Number | 875213 |

## Description

BBI® Flat Socket Cap Screw, Fully Threaded, Imperial, 3/8-16 Thread, 1-1/4 in Overall Length, Alloy Steel, 3A Grade, Zinc Bake CR+3, 7/32 in Drive, Hex Drive.

Features

- UNC thread
