# BBI® 601337 Semi-Standard Socket Set Screw, 1/2-13, 4-1/2 in L, Cup Point, Alloy Steel

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** 601337-10287
**MPN:** 601337
**Price:** $7.82 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-601337

## Features

- Used against hardened shaft or where frequent adjustment are needed and where no locking point is required

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662403683367 |
| Type | Semi-Standard |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 1/4 in |
| Drive Type | Hex |
| Point Type | Cup |
| Length (in) | 4.5 |
| Thread Size | 1/2 in - 13 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B18.3-2002BS 2470 Class Fit 3A |
| Manufacturer Part Number | 601337 |

## Description

BBI® Socket Set Screw, Semi-Standard, Imperial, 1/2-13 Thread, 4-1/2 in Length, Cup Point, Alloy Steel, Plain/Thermal Black Oxide, Hex Drive, UNC Thread, 0.291 in Point, 45-53 HRC Hardness, 1/4 in Drive.

Features

- Used against hardened shaft or where frequent adjustment are needed and where no locking point is required
