# BBI® 581836 1960 Semi-Standard Round Socket Cap Screw, 1-14, 2-3/4 in OAL, Alloy Steel, 3A Grade

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS83760
**MPN:** 581836
**Price:** $33.79 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-581836

## Features

- UNF thread

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662403679209 |
| Type | Semi-Standard |
| Grade | 3A |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/4 in |
| Drive Type | Hex |
| Length (in) | 2.75 |
| Thread Size | 1 in - 14 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.3 2002ASTM A574 |
| Manufacturer Part Number | 581836 |

## Description

BBI® Round Socket Cap Screw, Semi-Standard, series: 1960, Imperial, 1-14 Thread, 2-3/4 in Overall Length, Alloy Steel, 3A Grade, Plain/Thermal Black Oxide, Material Specification: ASTM A574, 3/4 in Drive, Hex Drive.

Features

- UNF thread
