# BBI® 581080 1960 Fully Threaded Semi-Standard Round Socket Cap Screw, 1/4-20, 3 in OAL, Alloy Steel, 3A Grade

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS81865
**MPN:** 581080
**Price:** $0.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-581080

## Features

- UNC thread

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662403730405 |
| Type | Fully Threaded Semi-Standard |
| Grade | 3A |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/16 in |
| Drive Type | Hex |
| Length (in) | 3 |
| Thread Size | 1/4 in - 20 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.3 2002ASTM A574 |
| Manufacturer Part Number | 581080 |

## Description

BBI® Round Socket Cap Screw, Fully Threaded Semi-Standard, series: 1960, Imperial, 1/4-20 Thread, 3 in Overall Length, Alloy Steel, 3A Grade, Plain/Thermal Black Oxide, Material Specification: ASTM A574, 3/16 in Drive, Hex Drive.

Features

- UNC thread
