# BBI® 497218 Fully Threaded Heavy Structural Bolt, 3/4-10, 1-3/4 in L Under Head, Steel Alloy, Hot Dipped Galvanized

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS31245
**MPN:** 497218
**Price:** $1.56 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-497218

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Fully Threaded Heavy |
| Brands | BBI |
| Material | Steel Alloy |
| Head Size | 0.483 in |
| Drive Size | 0.483 in |
| Drive Type | Hex |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 3/4 in - 10 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASTM A325 Type 1 |
| Manufacturer Part Number | 497218 |

## Description

BBI® Structural Bolt, Fully Threaded Heavy, Imperial, 3/4-10 Thread, 1-3/4 in Length Under Head, Steel Alloy, Hot Dipped Galvanized, Material Specification: ASTM A325 Type 1, Hex Head, 0.483 in Drive, UNC Thread, 0.483 in Head, Hex Drive.
