# BBI® 496701 Heavy Structural Bolt, 1-1/2-6, 5-1/2 in L Under Head, Medium Carbon Steel, Plain

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS70270
**MPN:** 496701
**Price:** $16.72 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-496701

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Heavy |
| Brands | BBI |
| Material | Medium Carbon Steel |
| Head Size | 0.974 in |
| Drive Size | 0.974 in |
| Drive Type | Hex |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 1-1/2 in - 6 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Thread Length | 2-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B18.2.6ASTM A325 Type 1 |
| Manufacturer Part Number | 496701 |

## Description

BBI® Structural Bolt, Heavy, Imperial, 1-1/2-6 Thread, 5-1/2 in Length Under Head, Medium Carbon Steel, Plain, 2-1/4 in Thread Length, Material Specification: ASTM A325 Type 1, 105000 psi Tensile Strength, 19 to 31 HRC Hardness, Hex Head, 0.974 in Drive, UNC Thread, 0.974 in Head, Hex Drive, 1.531 in Shank.
