# BBI® 495124 Partially Threaded Hex Bolt, 3/4-10, 3 in L Under Head, A Grade, Low Carbon Steel, Hot Dipped Galvanized

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** 495124
**MPN:** 495124
**Price:** $1.30 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-495124

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | A |
| Brands | BBI |
| Material | Low Carbon Steel |
| Head Size | 1/2 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 3/4 in - 10 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASTM A307 |
| Minimum Thread Length | 1-3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 495124 |

## Description

BBI® Hex Bolt, Partially Threaded, Imperial, 3/4-10 Thread, 3 in Length Under Head, A Grade, Low Carbon Steel, Hot Dipped Galvanized, UNC Thread, 1/2 in H Head, Hex Head, Material Specification: ASTM A307, 3/4 in Shank.
