# BBI® 494049 Partially Threaded Hex Bolt, 3/8-16, 1-1/2 in L Under Head, A Grade, Steel

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS21705
**MPN:** 494049
**Price:** $0.15 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-494049

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | A |
| Brands | BBI |
| Material | Steel |
| Head Size | 1/4 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 3/8 in - 16 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1 2010ASTM CertifiedSAE J429ISO CertifiedDIN StandardASTM A307 |
| Minimum Thread Length | 1 in |
| Manufacturer Part Number | 494049 |

## Description

BBI® Hex Bolt, Partially Threaded, Imperial, 3/8-16 Thread, 1-1/2 in Length Under Head, A Grade, Steel, Zinc CR+3, UNC Thread, 1/4 in H Head, Hex Head, Material Specification: ASTM A307, 3/8 in Shank.
