# BBI® 455720 Cap Screw, 1-8, 11 in L Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake CR+6

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS31223
**MPN:** 455720
**Price:** $27.93 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-455720

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 39/64 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 1 in - 8 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1ASTM B633-Fe/Zn5 Type 2 |
| Minimum Thread Length | 2-1/2 in |
| Manufacturer Part Number | 455720 |

## Description

BBI® Cap Screw, Imperial, 1-8 Thread, 11 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake CR+6, UNC Thread, 39/64 in H Head, Hex Head, 150000 psi Tensile Strength, Material Specification: ASTM B633-Fe, Zn5 Type 2, 33 to 39 HRC Hardness.
